Hudba, jej sila a schopnosť ovplyvňovať nás pri hodnoteniach vecí

Hudba je tá najúžasnejšia vec na svete! Je to univerzálny jazyk medzi ľuďmi. Baranidlo bariér! Explózia emócií a neskutočný relax!

Flauta (stará 40 000 rokov) z kostí supa bielohlavého v štyroch pohľadoch, objavená v  jaskyňi Vogelherd, Múzeu Univerzity v Tübingene, svetové dedičstvo UNESCO.
Autor: Museopedia. Zdroj: Wikipedia.

Márne by hľadali jej pôvod, koľko má rokov, aká je stará.

Obdobie kedy môžeme pravdepodobne hovoriť o jej vzniku si nik netrúfa presne ohraničiť. Určite tu bola oveľa skôr ako sa nám podarilo objaviť a datovať najstaršie hudobné nástroje.

Kedy sme si prvý krát začali pískať a pospevovať je veľkou otázkou. Vedecké teórie o najstarších formách hudobnej praxe zodpovedajú teóriám o najskoršom výskyte jazyka. Od napodobňovania zvukov a uvedomenia si napodobňovania, ľudia začínajú premýšľať o sebe.

Najstaršie nálezy hudobných nástrojov sú v zlom stave. Aj keď sú materiály ako kosti, či parohy veľmi stabilné, často sa zachovali len vo fragmentoch.


Do akej miery nás môže hudba ovplyvňovať?

Spev vtákov, Sergej Rachmaninov, Muddy Waters, Laco Deczi, Michal Hromek, Queen, či Ed Sheeran. To je iba krátky zoznam umelcov. Každý z nich má špecifický štýlový systém svojho vyjadrenia či už žánrom, melódiou, rytmom, harmóniou, dynamikou či agogikou. Hudba má milión podôb, fascinuje nás do takej miery, že ju vedci neprestajne skúmajú. Je taká komplexná, že zapája nielen váš sluchový systém, ale aj mnoho ďalších častí vášho mozgu, vrátane oblastí zodpovedných za pohyb, jazyk, pozornosť, pamäť a emócie.

Obraz na starogréckej váze zobrazuje lekciu hudby (asi 510 pred n. L.). Zdroj: Wikipedia.
Bruce Springsteen a jeho koncert.
Autor: GabboT. Zdroj: Wikipedia.

„Na Zemi neexistuje žiadny iný stimul, ktorý by súčasne zapájal náš mozog tak široko ako hudba,“ hovorí Brian Harris, certifikovaný neurologický hudobný terapeut v Harvardskej rehabilitačnej nemocnici Spaulding. 

Táto globálna aktivácia sa deje, či už počúvate hudbu, hráte na nástroji alebo spievate – dokonca aj neformálne v aute alebo v sprche. Pomáha to vysvetliť, ako a prečo funguje muzikoterapia.

Hudba môže tiež zmeniť vašu chémiu mozgu a tieto zmeny môžu priniesť kardiovaskulárne výhody, o čom svedčí množstvo rôznych štúdií.

Štúdie napríklad zistili, že počúvanie hudby môže:

  • umožniť ľuďom dlhšie cvičiť počas stresového testovania srdca na bežiacom páse alebo stacionárnom bicykli,
  • zlepšiť funkciu ciev uvoľnením tepien,
  • pomáhajú srdcovému tepu a krvnému tlaku rýchlejšie sa vrátiť k pôvodným hodnotám po fyzickej námahe,
  • zmierniť úzkosť u osôb, ktoré prežili infarkt,
  • pomôcť ľuďom, ktorí sa zotavujú z operácie srdca, cítiť menej bolesti a úzkosti (a možno aj lepšie spať).

Rovnako ako ostatné príjemné pocity, počúvanie alebo vytváranie hudby spúšťa uvoľňovanie dopamínu, mozgovej chemikálie, v ktorej sa ľudia cítia zapojení a motivovaní. Ako Harris zdôrazňuje: „Cvičenie bez hudby je nepredstaviteľné.“

Štúdia, ktorá sledovala, ako môže počúvanie romantickej hudby tesne pred mužským oslovením ovplyvniť pravdepodobnosť ženského súhlasu s navrhnutým rande je doslova zarážajúci. Až dvojnásobne väčší počet žien (52% oproti 28%) súhlasilo s rande, pokiaľ im 5 minút pred začatím experimentu v čakárni hrala romantická hudba.

Sila hudby.
Maliar: Louis Gallait (1810 – 1887). Zdroj: Wikipedia.

Spracovanie zvuku začína v mozgovom kmeni, ktorý tiež riadi rýchlosť vášho srdcového tepu a dýchania. Toto spojenie by mohlo vysvetliť, prečo relaxačná hudba môže znižovať srdcový tep, dychovú frekvenciu a krvný tlak – a zdá sa, že zmierňuje aj bolesť, stres a úzkosť.

Na preferenciách však záleží: výskum naznačuje, že hudba vybraná pacientom má priaznivejšie účinky ako hudba zvolená niekým iným, čo dáva zmysel. Podľa American Music Therapy Association, hudba „vyvoláva reakcie vďaka známosti, predvídateľnosti a pocitom bezpečia, ktoré sú s ňou spojené“.

V štúdii srdcového stresového testu (vykonanej na univerzite v Texase) bola väčšina účastníkov hispánskeho pôvodu, takže vedci zvolili hudbu inšpirovanú latinskoamerickým štýlom. 

V štúdii relaxácie tepien, ktorá testovala klasickú aj rockovú hudbu, bolo zlepšenie väčšie, keď klasickí fanúšikovia počúvali klasickú hudbu, než keď počúvali rock, a naopak. Niekto, kto miluje operu, môže stúpajúca ária nesmierne upokojovať. „Ale úprimne povedané, ak nemáš rád operu, mohlo by to mať opačný efekt!“ hovorí Harris.

Ak udržíte úroveň decibelov v bezpečnom rozsahu, neexistuje žiadna nevýhoda v používaní hudby na relaxáciu alebo na povzbudenie cvičenia. Môžete dokonca zvážiť využitie zdravia srdca ako výhovorky, ako počúvať hudbu.


Do akej miery nás hudba ovplyvňuje pri pití a hodnotení piva?

Hudba ovplyvňuje pivo a jeho hodnotenie

Prezentovaná experimentálna štúdia, kde rôzne skupiny zákazníkov ochutnávali pivo za troch rôznych podmienok. Kontrolnej skupine bolo predložené neoznačené pivo, druhej skupine označené pivo a tretej skupine označené pivo spolu s prispôsobeným zvukovým signálom (krátky klip z existujúcej piesne). Vo všeobecnosti bol zážitok z ochutnávky piva hodnotený ako príjemnejší pri hudbe, ako keď bola degustácia vedená v tichosti. Najmä tým, ktorí boli oboznámení so skupinou, ktorá pieseň zložila, chutilo pivo viac, keď ho ochutnali pri počúvaní piesne, než tým, ktorí kapelu poznali, ale štítok videli iba pri ochutnávaní. Tieto výsledky podporujú myšlienku, že prispôsobené zážitky z ochutnávky zvuku môžu doplniť proces vývoja nových nápojových (a pravdepodobne aj potravinových) podujatí.


Účinky hudobného žánru na konzumáciu alkoholu mladých ľudí: experimentálna pozorovacia štúdia

Cieľom tejto štúdie bolo otestovať, či expozícia konkrétnym hudobným žánrom v prostredí sociálneho pitia vedie k rozdielom v hladinách pitia. Použil sa pozorovací experimentálny dizajn, v ktorom boli pozvané rovesnícke skupiny mladých dospelých do barového laboratória, laboratória, ktoré je zariadené ako obyčajná malá krčma. Medzi dvoma úlohami mali ľudia 50 minútovú prestávku, v ktorej si mohli objednať nealkoholické a alkoholické nápoje. Počas prestávky boli účastníci vystavení konkrétnemu hudobnému žánru: populárnej, hard rockovej, rapovej alebo klasickej hudbe. Skupiny, ktoré boli vystavené klasickej hudbe, pili výrazne viac alkoholu ako tie, ktoré boli vystavené iným hudobným žánrom. Tento vzorec je dosť robustný a nezávisí od pohlavia alebo veku účastníkov, pitného režimu, vlastnej preferencie hudby a relatívnej dôležitosti hudby v živote účastníka.


Nielen ďalšia pinta! Úloha emócií vyvolaných hudbou pri degustácii spotrebiteľa

Nová metodológia na posúdenie vplyvu emócií vyvolaných počúvaním hudby na viaczmyslový zážitok z ochutnávania spotrebiteľa. Tieto crossmodálne efekty boli analyzované, keď boli spotrebiteľom pri ochutnávke piva predstavené dve kontrastné hudobné stopy (pozitívne verzus negatívne emócie). Výsledky naznačujú, že emocionálne reakcie vyvolané hudbou ovplyvnili konkrétne aspekty zážitku z multisenzorického ochutnávania. Účastníkom sa pri počúvaní hudby spojenej s pozitívnymi emóciami pivo viac páčilo a hodnotilo ho ako sladší. Keď účastníci počúvali hudbu spojenú s negatívnymi emóciami, bolo hodnotené ako horké, s vyšším obsahom alkoholu a s väčším telom. Účastníci boli navyše ochotní zaplatiť 7 – 8% za pivo, ktoré ochutnali pri počúvaní pozitívnej hudby. Táto nová metodika bola následne replikovaná s dvoma rôznymi štýlmi piva. Tieto výsledky sú prediskutované spolu s praktickými dôsledkami týkajúcimi sa spôsobu, akým môže hudba pridať značnú hodnotu pre to, ako spotrebiteľ reaguje na značku.


Účinky hudby na pozadí na správanie pri preklápaní v reštaurácii

Štúdia skúmala účinky hudby na pozadí na správanie pri preklápaní v reštaurácii a možný zmierňujúci vplyv veku platiacich hostí. Účastníci boli v pozadí vystavení povznášajúcej, melancholickej alebo základnej hudbe. Celkovo sa správanie pri preklápaní nelíšilo v kvázi experimentálnych podmienkach. Hudobná expozícia však interagovala s vekom platiacich hostí. Zatiaľ čo správanie pri preklápaní mladších hostí nebolo ovplyvnené hudbou na pozadí, starší hostia boli v porovnaní s východiskovou hudbou štedrejší, keď boli vystavení povznášajúcej a melancholickej hudbe. 


Zdroje:

WIKIPEDIA. Ilustračný obrázok: Attributes of Music. Umelec: Anne Vallayer-Coster. [online]. [cit. 2021-10-06]. URL:<https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Attributes_of_Music.jpg>

WIKIPEDIA. Prähistorische Musik. [online]. [cit. 2021-10-29]. URL:<https://de.wikipedia.org/wiki/Pr%C3%A4historische_Musik>

HARVARD HEALTH PUBLISHING. 2021. Tuning in: How music may affect your heart. 2021. [online]. [cit. 2021-10-10]. URL:<https://www.health.harvard.edu/heart-health/tuning-in-how-music-may-affect-your-heart>

Reinoso Carvalho Felipe, Velasco Carlos, van Ee Raymond, Leboeuf Yves, Spence Charles. Music Influences Hedonic and Taste Ratings in Beer. JOURNAL: Frontiers in Psychology. VOLUME=7, 2016, p-636. [online]. [cit. 2021-10-14]. URL:< URL=https://www.frontiersin.org/article/10.3389/fpsyg.2016.00636 >

Guéguen N, Jacob C, Lamy L. ‘Love is in the air’: Effects of songs with romantic lyrics on compliance with a courtship request. Psychology of Music. 2010;38(3):303-307. [online]. [cit. 2021-10-29]. URL:<https://journals.sagepub.com/doi/10.1177/0305735609360428>

Rutger C. M. E. Engels, Evelien A. P. Poelen, Renske Spijkerman & Tom Ter Bogt (2012). The Effects of Music Genre on Young People’s Alcohol Consumption: An Experimental Observational Study, Substance Use & Misuse, 47:2, 180-188, [online]. [cit. 2021-10-14]. URL:<https://www.researchgate.net/publication/51979980_The_Effects_of_Music_Genre_on_Young_People’s_Alcohol_Consumption_An_Experimental_Observational_Study>

Reinoso Carvalho, Felipe & Dakduk, Silvana & Wagemans, Johan & Spence, Charles. (2019). Not Just Another Pint! The Role of Emotion Induced by Music on the Consumer’s Tasting Experience. Multisensory research. 32. 10.1163/22134808-20191374. [online]. [cit. 2021-10-14]. URL:<https://www.researchgate.net/publication/332344381_Not_Just_Another_Pint_The_Role_of_Emotion_Induced_by_Music_on_the_Consumer’s_Tasting_Experience>