Rímska Británia je obdobie v klasickom staroveku, keď veľké časti ostrova Veľkej Británie boli pod okupáciou rímskej ríše. Okupácia trvala od roku 43 do 410 AD. Počas tejto doby bolo dobyté územie povýšené na status rímskej provincie. Už okolo roku 300 pred Kristom, keď grécky prieskumník Pytheas priplával k…
Germánia bola oblasť od Škandinávie až po strednú Európu, osídlená početnými germánskymi kmeňmi, ohraničená na juhu Dunajom, na západe Rýnom a na východe Vislou. Germáni sú príslušníci indoeurópskej skupiny kmeňov sídliacich v severnej, západnej a strednej Európe. Výraz „Germans“ pochádza…
Kelti, Galovia alebo Gali boli príbuzné etnické skupiny indoeurópskeho pôvodu, ktoré začali pôsobiť od polovice 2. tisícročia pred Kr. v južných častiach strednej Európy a západnej Európy. Ekonomické príležitosti, ktoré ponúkalo obchodovanie s vínom, priťahovalo rímskych obchodníkov k obchodovaniu s…
Rímska ríša (staroveký Rím) je tradičné označenie štátneho útvaru ktorý vznikol v 8. stor. BC. na Apeninskom polostrove v dnešnom Ríme ako mestký štát postupne ovládol celé Stredomorie a v roku 395 AD. sa rozdelil na Západorímsku ríšu (zanikla v…
Staroveký Egypt bola civilizácia staroveku v severovýchodnej časti Afriky. Rozkladala sa pozdĺž spodného toku rieky Níl, približne v rozsahu, ktorý má dnes územie modernej Egyptskej arabskej republiky. Egyptský štát vznikol približne okolo roku 3000 BC. politickým zjednotením Horného a Dolného…