Pumpkin Ale „2024“
Prvý dokument ktorý spomína tekvicové pivo pochádza z roku 1771 od Americkej filozofickej spoločnosti, tá zverejnila recept na Pompion Ale – pôvodné označenie pre súčasný Pumpkin Ale. Keďže sa jačmenný slad z európy dostal na americký kontinent len občas, prví americkí pivovarníci sa snažili jačmenný slad nahradiť (alebo doplniť) inými prísadami, ako kukuricou, jablkami a…
Na Slovenskej pivnej korunke bodovali aj naše piva
Dňa 23.5.2024 sme sa zúčastnili vyhlásenia výsledkov Slovenskej pivnej korunky. Slovenská pivná korunka je celoslovenská degustačná súťaž pív, ktorá sa koná od roku 2006 a od roku 2010 sa do nej zapájajú aj remeselné pivovary. Vzorky piva sú ochutnávané certifikovanými hodnotiteľmi formou anonymnej degustácie, kvôli zachovaniu objektivity a nezávislosti hodnotenia. V tomto roku sa jej…
Vykúpenie pre celiatikov
„Keďže v poslednej dobe pribudlo medzi našimi blízkymi množstvo celiatikov, rozhodli sme sa im spraviť radosť. Špeciálne pre ľudí s alergiou na lepok sme navarili tento 11° výčapný svetlý ležiak, v ktorom sme nešetrili chmeľom, aby si všetci „bezlepkáči“ konečne užili poctivé pivo.“ Kvalita nášho života začína zdravím. Chronické ochorenia a intolerancie sú dôvodmi zhoršeného…
Pivo, zloženie, odporúčané množstvo, pozitívne a negatívne účinky
Pijeme ho od nepamäti, sprevádza nás životom, robí nám potešenie aj starosti, dokážeme pri ňom zmyselne komunikovať, ale aj sa vášnivo hádať. Pivo. Aké látky sa v ňom nachádzajú? V čom nám môže pomôcť a v čom uškodiť? Aké je odporučené množstvo? Muž pijúci alkohol z fľaše počas sedenia na drevenom móle, približne 1905–1914. Fotograf: Emila Mayera.…
14. História piva: Vrcholný stredovek. Uhorsko
Charakteristika doby Vrcholný stredovek je obdobie stredoveku najväčšieho rozkvetu stredovekej spoločnosti od začiatku 11. až do 13. alebo (14. storočia).[2] Na Vianoce v roku 1000 alebo 1001 sa Štefan I. nechal korunovať korunou získanou od pápeža Silvestra II. Kráľ Štefan I. budoval kráľovstvo ako mnohonárodnú krajinu.[3] Jeho manželka bola bavorská princezna Gizcla z rodu Witclbachovcov. Arpádovci dali impulz na kolonizáciu vtedy sa…
13. História piva: Vrcholný stredovek. Anglicko
Charakteristika doby V roku 1066 viedla Normanská invázia do Anglicka k porážke a nahradeniu anglosaskej elity normanskými a francúzskymi šľachticmi a ich prívržencami. Viliam Dobyvateľ a jeho nástupcovia prevzali existujúci štátny systém, potlačili miestne vzbury a ovládli obyvateľstvo.[2] Ešte pred bitkou si Viliam Dobyvateľ postavil hrad v Hastingse, neďaleko miesta jeho usídlenia. Počas nasledujúcich 150 rokov Normani postavili okolo…
12. História piva: Vrcholný stredovek. Svätá rímska ríša, České, Poľské kráľovstvo
Charakteristika doby Vrcholný stredovek je obdobie najväčšieho rozkvetu stredovekej spoločnosti od začiatku 11. storočia (počnúc rokom 1001) až do 13. storočia (končiac rokom 1300).[2] Spoločensko-ekonomicko-politickým systémom je feudalizmus, ktorého hlavnou črtou je lénny systém.[3] Počas tohto obdobia dochádza k stabilizácii štátnych útvarov, klimatické optimum zabezpečuje dobré úrody. Rastie poľnohospodárska výroba, čo nachádza svoj výraz v obrovskej kolonizačnej akcii, ktorá zasiahla…
Pumpkin Ale „2022“
Pumpkin Ale je jedným z najprácnejších pív ktoré sme varili. Medzi prácne piva zaraďujem aj „kyseláče“ sour beers a z toho dôvodu, lebo si k výslednému sumáru prácnosti prirátavam zber ovocia. Tekvicové pivo je špecifické. Tekvicu Hokkaido kupujeme, najlepšie od slovenského dodávateľa. Po prípravných prácach (umytie tekvice, rozrezanie, vydlabanie -zbavenie jadra) a rovnomernom rozložení na…
11. História piva: Včasný stredovek. Franská ríša, Britské ostrovy
Franská ríša Charakteristika doby Včasný stredovek alebo raný stredovek je obdobie stredoveku od 5. do 11. storočia. Začína rokom 401 AD a končí rokom 1100 AD. Počas tohto obdobia nastalo veľké sťahovane národov. Ako príčiny migračnej vlny sa uvádzajú najmä tlak Hunov a súvisiaca turkická migrácia zo Strednej Ázie, rastúci populačný tlak a klimatické zmeny. Najväčším mestom Európy a pravdepodobne aj sveta bol počas včasného stredoveku Konštantínopol…
Iný kraj, iný mrav: Aj kultúra piva v Európe má svoje zaujímavosti II.
Pri potulkách svetom a vychutnávaním si zlatistého moku môžete takmer vždy naraziť na zaujímavosti o ktorých ste ani netušili. Povieme si o susediacich krajinách s Nemeckom (mimo Česka a Rakúska), ktoré boli výrazne ovplyvnené nemeckou pivovarskou tradíciou a čerpali z nej. Nemecko Len málo vecí do seba tak zapadne ako Nemecko a pivo. Pivo je…
POHODOVÉ PITIE AKO STVORENÉ NA JESEŇ (VIEDENSKÝ LEŽIAK 12)
Tešíme sa ďalšej recenzii uverejnenej na opive.sk. V každej práci, aj tej našej, platí: „Potešenie z práce znamená dokonalosť v práci.“Aristoteles https://opive.sk/pohodove-pitie-ako-stvorene-na-jesen-viedensky-leziak-12/
AMERICKÚ „IPU“ VIEME NAVARIŤ AJ NA SLOVENSKU (IPA 13)
S týmto nadpisom bol zverejnený článok s recenziou nášho piva IPA 13° na webovom portáli opive.sk a my z toho máme veľkú radosť 🙂 https://opive.sk/americku-ipu-vieme-navarit-aj-na-slovensku-ipa-13/
Iný kraj, iný mrav: Aj kultúra piva v Európe má svoje zaujímavosti
Pri potulkách svetom a vychutnávaním si zlatistého moku môžete naraziť na zaujímavosti, ktoré sú pre „domorodcov“ obyčajom a pre nás „cudzincov“ zvláštnosťou. Povieme si o pivných obyčajoch našich susedov s ktorými zdieľame spoločné hranice. Česko Česká republika sa môže popýšiť viacerými superlatívmi „Nehmotného svetového pivovarského dedičstva.“ Česko je kolískou vzniku legendárneho pivného štýlu „Pilsner/ Pils,“…
Vplyv konzumácie nealkoholického piva a piva na črevnú mikroflóru
Popularita nealkoholického piva má stúpajúcu tendenciu. Pijeme ho či už pre zdravý životný štýl, alebo máme na to iné dôvody. V pilotnej štúdii v časopise ACS‘ Journal of Agricultural and Food Chemistry výskumníci uvádzajú: Muži ktorí pili jeden alkoholický alebo nealkoholický ležiak denne mali rôznorodejší súbor črevných mikróbov, v porovnaní s mikrobiómom pred začatím pokusu, čo môže…
Spotreba piva na obyvateľa na Slovensku, alebo pripime si aspoň na Medzinárodný deň piva
5. augusta si pripomíname Medzinárodný deň piva. Spotreba tohto nápoja z roka na rok klesá. Koľko ho vypijeme počas vybraných rokov? Rok 1994 Najviac piva sa v ére samostatného Slovenska vypilo v roku 1994, keď každý obyvateľ Slovenska skonzumoval v priemere 93,4 litra piva za rok čo znamenalo 186 kríglov tohto nápoja.[1] Rok 2021 Podľa…
Aj IPA má svoj deň. Legenda vs pravda o pôvode IPA
Ak existuje nejaká pivná legenda ktorá sa diametrálne líši od pôvodnej, tak je to určite o pôvode štýlu IPA. Poznáte ju? Koncom 18. storočia a začiatkom 19. storočia bola India Anglickou kolóniou. Vojaci, námorníci a civilisti mali obrovskú chuť na pivo. Problémom ale bola cesta do Indie, ktorá bola dlhá a kým sa tam loď…
10. História piva: Včasný stredovek. Slovania, Vikingovia
Slovania Charakteristika doby Včasný stredovek alebo raný stredovek je obdobie stredoveku od 5. do 11. storočia. Je charakterizované príchod Slovanov v polovici 5. a v 6. storočí na územie Podunajska a spája sa so zánikom rímskej moci na prelome 4. a 5 storočia a tlakom Hunov. Slovo „Slav“ (Slovan) sa objavuje v polovici 5. a 6 storočia takmer naraz v troch rôznych literárnych…
Sour beers II.
Keď sme počas leta 2021 zbierali ovocie a robili z nich „kyseláče“ ani sme len netušili akú pandorinu skrinku otvárame. Chceli sme vyskúšať neprebádanú oblasť ako keď malí chlapci objavujú nepoznané. Broskyne zo sadu z Lazian, marhule z Robovej záhrady, slivky z Jozefovej záhrady, čučoriedky od ujca a ríbezle odomňa. To čo z nich vzniklo…
Don’t worry, beer happy
Existuje pár vzácnych chvíľ, ktoré nám otočia život o 180°, zmenia ho a ukážu nám cestu. A už nič nie je ako predtým. Jedna z tých vecí sa stala vtedy, keď sa mi do ruky dostala audio kazeta so slovami: „Tu máš, vypočuj si to.“ Bola to jazzová nahrávka Garyho Burtona. S tou nahrávkou som…
Craft beer: Remeselné pivo
„Craft – remeslo“ je „umenie alebo odbor,“ ktorý si vyžaduje špeciálnu, zvyčajne manuálnu zručnosť. Termín sa vyvinul do prídavného mena na opis jedla alebo nápoja vyrobeného s takýmito schopnosťami. Je to starý výraz, prvýkrát zaznamenaný pred rokom 900 a pochádza zo staroanglického cræft („sila, zručnosť“) a súvisí s nemeckým Kraft . Zložený termín „craft beer – remeselné pivo“ vytvoril v polovici 80. rokov…
9. História piva: Starovek. Územie dnešného Slovenska
Prvé známky o osídlení dnešného územia Slovenska siahajú do Praveku z obdobia paleolitu (stará kamenná doba, cca 2,6 mil. pred Kr.). Klimaticky je toto veľmi dlhé obdobie charakteristické striedaním ľadových dôb s medziľadovými dobami. Nachádzame doklady rôznych paleolitikých kultúr: od olduvanu až po świderien. Najstaršie doklady sú o druhu človek heidelberský. Najstaršie kostro-vé nálezy patria do druhu človeka neandertálskeho pričom…
Pivom proti príznakom menopauzy
Menopauza, známa aj ako klimaktérium, je obdobím v živote žien, kedy sa menštruácia natrvalo zastaví a ženy už nemôžu mať deti. Tento dej je spôsobený a definovaný znížením produkcie hormónov vo vaječníkoch a zvyčajne vyskytuje medzi 49. a 52. rokom života. Prechod menopauzy môže byť náročným obdobím pre zdravie žien a spúšťačom nepríjemných symptómov (nepravidelná menštruácia, návaly tepla, problémy so spánkom, nočné…
Sour beer: Kaviár medzi pivami
Rozpisovať sa o sour beers (kyseláčoch) nemá zmysel. Tie buď milujete, alebo ich nemáte radi. V mojom prípade je tento príbeh Ad acta. Neznášal som ich a môj prvý pohár kyseláča som ani nedopil! „Komu chutia kyslé pivá?“ – pýtal som sa sám seba. „Sakra, chlape, to nevíte, že prasata kyselý nežerou?“- hláška z fimu Černý baroni…
Účinok tmavého piva na zdravie
Mnohé epidemiologické štúdie naznačujú silnú súvislosť medzi konzumáciou potravín bohatých na fenolické látky a prevenciou mnohých ľudských chorôb spojených s oxidačným stresom. V pive je identifikovaných 67 rôznych fenolových zlúčenín pochádzajúcich zo sladu a chmeľu. Fenolové zlúčeniny sú veľmi zriedkavo prítomné v rastlinách a surovinách vo voľnej forme. Častejšie sa vyskytujú vo forme esterov, glykozidov a…
Novoročné predsavzatie? Chcem chodiť minimálne dva krát do týždňa s priateľmi na pivo
Duševné zdravie spolu s fyzickým patria medzi najdôležitejšie súčasti života. Ako sa on staráš ty? Život s zlým duševným zdravím znamená, že jednotlivci sú menej schopní uspieť v škole a v práci, je pravdepodobnejšie, že budú nezamestnaní a môžu mať horšie fyzické zdravie.U niektorých ľudí vedú duševné choroby k predčasnej úmrtnosti: v roku 2015 zomrelo…
Štúdia na 18 000 starších ľuďoch v USA a Austrálii odhalila, že mierne pitie chráni pred srdcovými chorobami, viac ako čaj
Prelomová štúdia výskumníkov z Monash University zistila, že mierne pitie alkoholu je spojené so zníženým rizikom kardiovaskulárnych ochorení a znížením úmrtnosti zo všetkých príčin – v porovnaní s nulovou konzumáciou alkoholu. Štúdia na viac ako 18 000 ľuďoch v USA a Austrálii vo veku nad 70 rokov je prvou, ktorá sa zaoberá dôsledkami konzumácie alkoholu na…
Pivom proti vzniku ľadvinových kameňov
Ochorenie obličkových kameňov (ľadvinových kameňov), tiež známe ako nefrolitiáza alebo urolitiáza, je, keď sa v močovom trakte vyvinie pevný kus materiálu (obličkový kameň). Prierez obličky. Autor: Holly Fischer. Zdroj: Wikipedia. Obličkové kamene sa zvyčajne tvoria v obličkách a opúšťajú telo v prúde moču. Malý kameň môže prejsť bez toho, aby spôsoboval príznaky. Ak kameň narastie na viac ako 5 milimetrov,…
Suroviny na výrobu piva: Kvasinky
Pivovarské kvasinky sú jednobunkové organizmy patriace do oddelenia húb (Ascomycota). Slovenský názov kvasiniek bol odvodený od schopnosti väčšiny druhov týchto mikroorganizmov skvasovať monosacharidy, niektoré disacharidy, prípadne trisacharidy na etanol a CO2. Pivovarské kvasinky sú spravidla mierne oválneho tvaru s dĺžkou 6 až 10 μm a so šírkou 5 až 8 μm. Rozmery a tvar buniek určujú…
Základné suroviny na výrobu piva: Chmeľ
Chmeľ obyčajný (Humulus lupulus) predstavuje kvitnúce šišky samičích rastlín, ktoré pridávajú pivu v procese prípravy dôležité technologické vlastnosti. Obr. Slovenská chmeľnica v Borčiciach Chmeľ poskytuje pivu typickú horkú chuť, prispieva k tvorbe charakteristickej chmeľovej arómy, výrazne podporuje penivosť piva, ovplyvňuje koloidnú, biologickú a senzorickú stabilitu piva a má ďalšie dôležité technologické vlastnosti. Zložky chmeľu pôsobia…
Základné suroviny na výrobu piva: Slad
Slad je názov pre naklíčené a usušené obilné zrno. Výroba sladu sa nazýva sladovanie a venujú sa mu sladovníci v sladovniach. Hlavnou surovinou používanou na sladovnícke účely je jačmeň siaty – dvojradový, jarný (Hordeum vulgare sub. distichum), ktorý je pripravovaný zo špeciálnych certifikovaných odrôd a tieto výberové sladovnícke odrody sú zapísané do Európskeho katalógu odrôd a…
Pumpk-in is not dead
Tekvicové pivo je neodmysliteľnou lahôdkou, ktorú zaraďujeme do sezónnych špecialít. Nápoj ktorý vyniká svojou originalitou, vtipom, a šarmom; nápoj, ktorý poteší a zahreje. Okoštuj ho a tiež si ho zamiluješ! Tak po roku máme pre Vás opäť tekvicovú bombu . Pumpkin Ale 15°, ABV 6,2%. Tentokrát je pivo nabitejšie ingredienciami . Na 10 litrov sme…
Hudba, jej sila a schopnosť ovplyvňovať nás pri hodnoteniach vecí
Hudba je tá najúžasnejšia vec na svete! Je to univerzálny jazyk medzi ľuďmi. Baranidlo bariér! Explózia emócií a neskutočný relax! Flauta (stará 40 000 rokov) z kostí supa bielohlavého v štyroch pohľadoch, objavená v jaskyňi Vogelherd, Múzeu Univerzity v Tübingene, svetové dedičstvo UNESCO. Autor: Museopedia. Zdroj: Wikipedia. Márne by hľadali jej pôvod, koľko má rokov, aká…
Je pivo v plastovej fľaši ozaj to čo chceme?
PET fľaše sa stali a sú obľúbeným spotrebiteľským obalom na ktoré sme si rýchlo zvykli. V priebehu rokov pivo v nich sa stalo lacným variantom toho, za čo sme vo výslednej cene platili podstatne viac v sklenenom obale. Sú ľahšie ako sklo, neštrngajú v nákupných taškách. Ale najdôležitejšia vec je, že sú lacné! „Aká je…
Základné suroviny na výrobu piva: Voda
Voda je najdôležitejším prvkom vo výrobe piva. Je to kvantitatívne najdôležitejší prvok a jedna zo základných surovín na výrobu piva. Jej zloženie má vplyv na konečný produkt. Voda, ktorá sa používa pri príprave mladiny, musí mať charakter pitnej vody (mikrobiologicky, fyzikálne a chemicky nezávadná). Vodu zo základného hľadiska rozdelenia môžeme rozdeliť na: povrchovú (riečne toky,…
Beer school (Pivná škola)
Milujete pivo tak, že chcete o ňom vedieť viac ako ostatní? Tak Pivná škola je tu práve pre Vás. Beer school je názov projektu ktorým chceme čitateľom našej stránky priniesť články s pridanou hodnotou, ktoré budú ľudom ukazovať nové veci, tajomstvá, ktoré zostávajú niekedy ukryté iba ľudom čo varia a pripravujú pivo. Budú to základné…
Pivo pred vínom
„Víno po pive ti môžem odporučiť, ale pivo po víne, to robí len prasa.“Johann Wolfgang von Goethe Tento výrok slávneho Goetheho je starý približne 220 rokov. Vedel autor čo vyslovil? Johann Wolfgang Goethe, 1779. Maliar: Georg Oswald May (1738-1816). Zdroj: Wikipedia. Johann Wolfgang Goethe (*1749 – †1832) bol nemecký básnik, dramatik, humanista, vedec, politik a…
Rozlúčime sa navždy s chmeľom v pive?
Globálne otepľovanie a následná klimatická zmena prinášajú so sebou mnohé otázky týkajúce sa udržateľnej hospodárnosti pestovania takej významnej plodiny ako je chmeľ. Ako sa vysporiadame s jeho nedostatkom? Chmeľ obyčajný ( lat. Humulus lupulus) je vytrvalá dvojdomá rastlina z čeľade konopovité (Cannabaceae). Chmeľové rastliny majú oddelené samičie a samčie rastliny a na komerčnú výrobu sa…
Vyznajme sa v pivných skratkách EPM, °P, EBC, SRM, IBU, EBU, ABV, DMT
Pri svojich potulkách za pivom určite nejeden z nás narazil na skratky, ktoré sú uvedené na etiketách, vývesných tabuliach, alebo iných oznamovacích médiách. Čo sa skrýva za týmito označeniami? Pripomeňme si aspoň tie najnákladnejšie. EPM EPM – extrakt v pôvodnej mladine je množstvo extraktívnych látok, ktorých množstvo sa uvádza v hmotnostných percentách.Vyhláška č. 30/2014 Z.…
Medzinárodný deň piva
O nás Slovákoch sa hovorí, že si vždy nájdeme dôvod na oslavu. Oslavujeme narodeniny, meniny, výročia, stretnutia, odchody aj rozlúčky. Dôvodom na oslavu môže byť aj deň v týždni ako pondelok, utorok, streda, či štvrtok, piatok, sobota aj nedeľa. Prvý augustový piatok pripadá úžasnému dňu ktorý je oslavou úžasného nápoja, piva. Tento deň sa nazýva…
Odpočinte si od práce a príďte na jedno orosené
Nefajčíte? Vyhýbate sa alkoholu? Zdravo sa stravujete a neprejedáte sa? Máte dostatok pohybu a športujete? Spíte pravidelne? Trávite svoj voľný čas v prírode? Pestujete si okolo seba zdravé vzťahy? Myslíte pozitívne? Staráte sa o svoje zdravie? Veľa pracujete? Ak ste na všetky otázky odpovedali áno, tak ani toto vám nemusí stačiť k dlhému životu. Dôvodom…
Čo je pivo?
Keby sme sa opýtali rôznych ľudí otázku „Čo je pivo?“, asi by sme pravdepodobne od každého dostali inú odpoveď a tá by závisela od toho, koho by sme sa pýtali. Na samotnú otázku rôzne odpovedá legislatíva potravinárskeho zákona, potravinárski technológovia, chemici, umelci a ľudia rôzneho profesijného zamerania. No samotná podstata piva je už tisícky rokov…
Legenda o Gambrinusovi, kráľovi piva
Každý rok 11. apríla nadšenci piva po celom svete zdvihnú krígle na počesť kráľa Gambrinusa, „patróna piva!“ Gambrinus v kráľovskom odeve. Ilustrácia z katalógu Ernsta Holzweißiga Nachfa. (1898). Zdroj: Wikipedia. Tento usmiaty, bradatý pán s krčahom a džbánom v ruke, sediaci na sude nezaprie svoju podobnosť so Santa Clausom. Gambrinus sa označuje za patróna piva, nepatrí k…
8. História piva: Starovek. Británia
Charakteristika obdobia Keltské kmene v Británii. Zdroj: Wikipedia Británia bola známa klasickému svetu. Gréci, Feničania a Kartáginci obchodovali s cornwallským cínom už v 4. storočí BC. Gréci označovali Britániu ako Cassiterides alebo „plechové ostrovy“ a umiestnili ich blízko západného pobrežia Európy. Kartáginský námorník Himilco údajne navštívil ostrov v 6. alebo 5. storočí BC. a grécky…
7. História piva: Starovek. Germania
Germánia bola oblasť od Škandinávie až po strednú Európu, osídlená početnými germánskymi kmeňmi, ohraničená na juhu Dunajom, na západe Rýnom a na východe Vislou. Germáni sú príslušníci indoeurópskej skupiny kmeňov sídliacich v severnej, západnej a strednej Európe. Výraz „Germans“ pochádza z keltčiny a označujú sa nim jazykovo príbuzné staroveké kmene. Mapa Rímskej ríše a „slobodnej…
6. História piva: Starovek. Galia
Charakteristika doby Starovekí Kelti boli rôzne kmeňové skupiny žijúce v častiach západnej a strednej Európy v neskorej dobe bronzovej a počas doby železnej (asi 700 pred Kristom až asi 400 nl). Tieto kmene a ich kultúra, ktoré starovekí spisovatelia nazývali Kelti, migrovali, a tak si vybudovali prítomnosť na územiach od Portugalska po Turecko. Hoci boli rôzne kmene a nikdy neboli jednotný…
5. História piva: Starovek. Staroveké Grécko, Staroveký Rím
Charakteristika doby Staroveké Grécko bola vyspelá európska kultúra. Zemepisne sa vzťahuje na oblasť súčasného Grécka a západného Turecka, v širšom ponímaní aj na oblasti v tom čase osídlené Grékmi – Cyprus, maloázijské pobrežie Egejského mora (Iónia, Dorida, Aiolida), Sicíliu, južné Taliansko a rozptýlené sídla na pobreží dnešného Albánska, Bulharska, Egypta, Francúzska, Líbye, Rumunska, Gruzínska, Španielska či Ukrajiny. Oblasti osídlené Grékmi v starovekuZdroj: Wikipedia. Autor: Stafylis Staroveké Grécko sa spravidla datuje pre celú Grécku históriu…
4. História piva: Starovek. Egypt
Charakteristika doby Staroveký Egypt bola civilizácia staroveku v severovýchodnej časti Afriky. Rozkladala sa pozdĺž spodného toku rieky Níl, približne v rozsahu, ktorý má dnes územie modernej Egyptskej arabskej republiky. Egyptský štát vznikol približne okolo roku 3000 BC. politickým zjednotením Horného a Dolného Egypta prvými panovníkmi. Úspech staroegyptskej civilizácie pochádzal čiastočne z jej schopnosti prispôsobiť sa…
3. História piva: Starovek. Mezopotámia
Charakteristika doby Mezopotámia je región juhozápadnej Ázie. Samotné slovo „mezopotámia“ je tvorené zo starodávnych slov „meso“, čo znamená medzi alebo v strede a „potamos“, čo znamená rieka. Nachádza sa v úrodných údoliach medzi riekami Tigris a Eufrat. Z hľadiska moderného národného štátu sa starodávna Mezopotámiana rozprestiera na území dnešných štátov z veľkej časti Iraku, Kuvajtu,…
2. História piva: Pravek. Izrael a Čína
Začiatkom druhej polovice roka 2018 celý pivovarský svet obletela úžasná správa. Profesorke Li Liu zo Stanfordskej univerzity so svojim výskumným tímom sa podaril neskutočný objav a titulky správ zneli: V Izraeli objavili 13 000 rokov starý pivovar Vchod do jaskyne Raqefet Autor fotografie: DANI NADEL Zdroj: Wikimedia. Raqefetové mažiare – Natufianske podložné mažiare v jaskyni…
1. História piva: Hypotézy o vzniku piva
Upozornenie: „Nečítajte tento článok ak nechcete vyčarovať úsmev na tvári!“ Odporúčanie: „Čítajte tento článok pri pohári dobrého piva!“ História objavu a výroby piva je pretkaná úžasnými udalosťami. Sú to príbehy, ktoré sú spleťou báchoriek, hypotéz a zmesou zdokumentovaných udalostí. Tieto udalosti odzrkadľujú spočiatku neúspechy spolu s malými, či väčšími náhodami, neskôr sú to sny s…
Príbeh piva Pumpkin ale
Nachádzame sa v rokoch 1601 až 1700 a od objavenia Ameriky Krištofom Kolombom uplynulo už viac než 100 rokov. Týždeň čo týždeň lode dopravia do zasľúbenej zeme stovky nových obyvateľov. So sebou si prinášajú len veci potrebné na založenie domova. Nová nádej, nový začiatok a lepší život – to je všetko po čom túžia. Začlenenie…
Reštaurácia s pivárňou
V rámci rozšírenia našich služieb pracujeme na sprevádzkovaní reštaurácie, pivárne, kaviarne a parkoviska. Jedná sa o budovu na námestí v Nitrianskom Pravne ktorej história siaha až do roku 1596. Spolu v spolupráci s Pamiatkovým úradom budovu postupne rekonštruujeme a pokúšame sa jej dať náležitý vzhľad a funkčnosť.