Prelomová štúdia výskumníkov z Monash University zistila, že mierne pitie alkoholu je spojené so zníženým rizikom kardiovaskulárnych ochorení a znížením úmrtnosti zo všetkých príčin – v porovnaní s nulovou konzumáciou alkoholu. Štúdia na viac ako 18 000 ľuďoch v USA a Austrálii vo veku nad 70 rokov je prvou, ktorá sa zaoberá dôsledkami konzumácie alkoholu na zdravie srdca.
Nadmerná konzumácia alkoholu je hlavným prispievateľom ku globálnej záťaži chorobami a hlavným rizikovým faktorom úmrtnosti. Predchádzajúce štúdie však naznačili, že mierna konzumácia alkoholu môže byť spojená s nižším rizikom kardiovaskulárnych ochorení (CVD).
Táto štúdia Monash University, publikovaná v European Journal of Preventive Cardiology, je prvou, ktorá skúma riziko kardiovaskulárnych príhod a úmrtnosti zo všetkých príčin spojených s konzumáciou alkoholu u pôvodne zdravých starších jedincov.
Populácia na celom svete starne. Klinická štúdia ASPREE pod vedením Monash University ASPirin in Reducing Events in the Elderly (ASPREE) bola rozsiahla, dlhodobá multicentrická dvojnárodná štúdia aspirínu a zdravia u starších dospelých s cieľom objaviť spôsoby, ako udržať zdravie, kvalita života a nezávislosť, keď starneme.
Táto štúdia, vedená Dr. Johannesom Neumannom z Monash University School of Public Health and Preventive Medicine, analyzovala údaje od takmer 18 000 účastníkov ASPREE – Austrálčanov a Američanov väčšinou vo veku 70 rokov a starších.
Účastníci štúdie nemali predchádzajúce KVO príhody, diagnostikovanú demenciu alebo fyzické postihnutie obmedzujúce nezávislosť. Príhody KVO zahŕňali úmrtie na koronárnu chorobu srdca, nefatálny infarkt myokardu, smrteľnú a nefatálnu mozgovú príhodu, nekoronárnu srdcovú alebo cievnu smrť a hospitalizáciu pre srdcové zlyhanie. Informácie o spotrebe alkoholu (dni pitia v týždni a priemerné štandardné nápoje za deň) boli na začiatku hodnotené dotazníkom, ktorý sám uviedol. Štúdia vylúčila bývalých konzumentov alkoholu, ktorí mohli prestať s konzumáciou alkoholu z rôznych zdravotných dôvodov, čo môže spôsobiť zaujatosť z reverznej kauzality.
Na základe týchto informácií sa príjem alkoholu vypočítal v gramoch za týždeň — pre účastníkov z USA bol štandardný nápoj ekvivalentný 14 g a 10 g pre austrálskych účastníkov.
V štúdii bola spotreba alkoholu kategorizovaná ako 0 (nikdy nepije) a tí, ktorí pijú 1-50; 51-100; 101-150 a >150 g/týždeň. Pre Austrálčanov je to do 5; 5-10; 10-14 a viac ako 15 štandardných nápojov za týždeň. Pre Američanov — to je až 3,5; 3,5-7; 7-10 a viac ako 10 štandardných nápojov týždenne. Z takmer 18 000 oprávnených účastníkov so stredným vekom 74 rokov:
- 57 % boli ženy
- 43,3 % boli súčasní alebo bývalí fajčiari a
- Priemerný BMI 28,1 kg / m 2
Informovali o tom účastníci
- 18,6 % nepožilo žiadny alkohol každý týždeň,
- 37,3 % uviedlo 1-50 g/ týždeň,
- 19,7 % hlásených 51-100 g/ týždeň,
- 15,6 % uviedlo 101-150 g/ týždeň,
- 8,9 % uviedlo >150 g/ týždeň.
Účastníci boli sledovaní v priemere 4,7 roka a štúdia zistila, že u jedincov konzumujúcich alkohol 51-100, 101-150 a >150 g/týždeň existuje znížené riziko kardiovaskulárnych príhod, v porovnaní s tým, ktorí alkohol nikdy nekonzumujú, bez ohľadu na pohlavie.
Konzumácia 51-100 g/ týždeň bola tiež spojená so zníženým rizikom úmrtnosti zo všetkých príčin.
Vedúci autor, Dr Neumann, hovorí, že zistenia je potrebné interpretovať opatrne, pretože všetci účastníci štúdie boli spočiatku zdraví bez predchádzajúceho KVO alebo iných závažných ochorení a mohli byť fyzicky a sociálne aktívnejší ako širšia starnúca populácia.
Okrem toho predchádzajúce dôkazy ukázali, že nadmerná konzumácia alkoholu zvyšuje riziko iných chronických ochorení, ako je rakovina, ochorenie pečene alebo pankreatitída.
Stručne povedané, mierny príjem alkoholu v tejto skupine zdravých starších dospelých nebol škodlivý pre KVO alebo celkovú úmrtnosť. Podľa Dr Neumanna je potrebný ďalší výskum na vyhodnotenie príčinných biologických účinkov alkoholu na zdravie a možné behaviorálne výhody sociálneho pitia a angažovanosti.
Zdroje:
Willem van Herp. Ilustračný obrázok: An Elderly Man with a Beer Mug. [online]. [cit. 2021-11-22]. URL:<https://commons.wikimedia.org/wiki/File:An_Elderly_Man_with_a_Beer_Mug_P5207.jpg>
Johannes T Neumann, Rosanne Freak-Poli, Suzanne G Orchard, Rory Wolfe, Christopher M Reid, Andrew M Tonkin, Lawrence J Beilin, John J McNeil, Joanne Ryan, Robyn L Woods. Konzumácia alkoholu a riziká kardiovaskulárnych ochorení a úmrtnosť zo všetkých príčin u zdravých starších dospelých . European Journal of Preventive Cardiology , 2021; DOI: 10.1093/eurjpc/zwab177