Aj IPA má svoj deň. Legenda vs pravda o pôvode IPA

Ak existuje nejaká pivná legenda ktorá sa diametrálne líši od pôvodnej, tak je to určite o pôvode štýlu IPA. Poznáte ju?

Koncom 18. storočia a začiatkom 19. storočia bola India Anglickou kolóniou. Vojaci, námorníci a civilisti mali obrovskú chuť na pivo. Problémom ale bola cesta do Indie, ktorá bola dlhá a kým sa tam loď dostala, tradičné pivá sa pokazili. Jedno z pív ktoré cestu „prežilo“ bol tmavý Porter, ktorý bol v tom čase populárny no nebol v horúcom podnebí Indie to pravé orechové. George Hodgson z pivovaru Bow Brewery v Londýne bol prvým človekom, ktorý prišiel s odpoveďou na tento problém. Začal variť ľahší štýl piva, známy ako svetlé pivo (Pale Ale). Hodgson si uvedomil, že vysoký obsah alkoholu a chmeľu spomalí kazenie. Jeho proces bol úspešný, a asi 50 rokov mal na trhu virtuálny monopol [1].

Tak, takto sa to traduje. Čo je však na tomto príbehu pravda?

Bow Brewery a zrodenie India Pale Ale

Sládok George Hodgson a jeho syn vytvorili India Pale Ale v Bow Brewery, hoci vznik tohto piva mohol byť viac náhodný ako zámerný [2].

Mr. Hodgson kúpil pivovar Bow v roku 1752. Špecializoval sa na výrobu piva nazývaného Porter, ktoré predával predovšetkým miestnym krčmám a obyvateľom. Porter bol tmavý a ťažký horký typ piva. V tom čase to bol obľúbený nápoj mnohých robotníkov v East Ende. Pivovar Bow bol relatívne malý podnik. Vo všeobecnosti nemohol konkurovať väčším pivovarom v okolí, mal však jednu výhodu. Svoje pivo predával kapitánom Východoindickej spoločnosti. Pivo posielali do zahraničia, aby ho predali obchodníkom, ktorí ho potom predávali miestnym obyvateľom a Angličanom v cudzine [2].

Pivovar Bow bol blízko dokov Východoindickej spoločnosti a Mr. Hodgson umožnil prepravnej spoločnosti 18 mesiačný úver, dokedy museli vyplatiť svoje dlhy. Vďaka tomu bol pre nich pivovar Bow Brewery oveľa atraktívnejší ako väčší pivovar v oblasti, ktorý očakával rýchlejšiu platbu a dodanie trvalo dlhšie. Pán Hodgson začal predávať Porter kapitánom lodí a potom začal predávať aj bledšie pivo, ktoré bolo vtedy známe ako októbrové pivo [2].

Októbrové pivo bolo ľahším nápojom, ktorý si obľúbili stredné a vyššie vrstvy, ktoré považovali Porter za pivo robotníkov. Technicky ho Hodgson predal námorníkom nezrelý. Obyčajne trvalo rok, kým sa októbrové pivo mohlo stáčať do fliaš a potom ďalší rok, kým sa malo piť. Nikto však nerátal s tým, čo sa stane so sudmi októbrového piva počas plavby lode na Ďaleký východ [2].

Východoindická lodná spoločnosť

Lode Východoindickej spoločnosti zvyčajne strávili až šesť mesiacov alebo viac plavbou do Indie z East Endu. Pivo putovalo z mierneho podnebia do horúceho podnebia a potom do rozbúrených morí. Vplyv vyšších teplôt a drsného zaobchádzania s otvoreným morom na pivo boli pozoruhodné. Dozrelo oveľa rýchlejšie, ako bolo štandardne. V skutočnosti sa predpokladalo, že v čase, keď sa pivo dostalo do cieľa, dozrelo viac ako o šesťnásobok svojho veku v priebehu niekoľkých mesiacov. Celý tento proces zmenil októbrové pivo na nový druh nápoja, ktorý sa nakoniec stalo Indickým Pale Ale-om [2].

Pivo z Bow Brewery sa postupom času stalo v Indii fantasticky populárne a pivovar mal jednu z najlepších reputácií na kontinente po celé desaťročia. V roku 1811 mal Hodgsonov syn Mark na starosti pivovar, ktorý teraz prepravoval viac ako 4 000 sudov piva ročne. To je približne o štyrikrát viac piva, ako pivovar expedoval len pred niekoľkými rokmi v roku 1801 [2].

Rozšírenie a prestavba pivovaru Bow

V roku 1821 sa pivovar rozšíril a bol úplne prestavaný. Jeho vtedajší majitelia sa rozhodli, že môžu zarobiť viac peňazí, ak budú svoje pivo predávať priamo, namiesto toho, aby ako sprostredkovateľov používali kapitánov Východoindickej spoločnosti. To dávalo finančný zmysel, pretože preprava suda piva do Indie stála približne rovnako ako doprava do Škótska! Aby sa zbavili dôstojníkov Východoindickej spoločnosti, zmenili svoje výhodné podmienky a predávali iba za hotovosť za vyššiu cenu a so zníženými úverovými možnosťami [2].

Hoci sa tieto nové podmienky predaja javia ako rozumný ťah, nedopadlo to vôbec dobre. Lodné spoločnosti a miestni obchodníci, ktorí historicky predávali produkty pivovaru, boli nahnevaný. Niektorí z nich oslovili pivovar Allsop v Burton upon Trent a presvedčili jeho majiteľa, aby sa presťahoval na indický trh a konkuroval monopolu pivovaru Bow Brewery [2].

Úspech tejto možnosti by závisel od toho, či by operácia Allsop mohla vytvoriť prijateľnú verziu India Pale Ale, ktorá by mohla konkurovať originálu. Ukázalo sa, že miestna voda v Burtone v skutočnosti vyrábala lepšiu verziu piva, ktorá bola chutnejšia a bledšia ako pôvodné Hodgsonovo pivo. Indický trh preferoval Allsopovu verziu a pivo z pivovaru Bow sa stávalo čoraz nepopulárnejším. Indický trh prevzali pivovary Allsop a ďalšie [2].

Pivovar Bow sa nikdy celkom nespamätal zo svojich minulých úspechov a pomerne často menil majiteľa. Budovy pivovaru vydržali až do roku 1933, kedy boli zbúrané a nahradené obytnými priestormi. Pivo, ktoré vytvoril Hodgson a jeho syn, však stále žije [2].

IPA má svoj sviatok

Aj napriek tomu, že štýl IPA má anglické korene vzniklo mnoho modifikácii tohto štýlu. Tie sú známe podľa použitia chmeľov z kade pochádzajú. Vo svete sa môžeme stretnúť s American Pale Ale (APA), English Pale Ale (EPA), ale nemenej výnimočné sú aj piva vyrobené z austrálskych druhov chmeľu, alebo Novozélandských.

Stýl piva India Pale Ale má tiež svoj sviatok. Pripomíname si ho prvý štvrtok v auguste. Tento rok to pripadá na 4. augusta.

Ako si uctiť tento deň?

Tradične! Zavolajte svojho kamaráta, suseda, priateľku, … no skrátka toho, s kým sa dobre cítite, s kým si máte čo povedať, pripite si pohárom dobrej IPY a spomeňte si na tento úžasný pivný štýl spolu s jeho príbehom, ktorému vďačíme za renesanciu pivovarníckej scény.

Zdroje:

  1. CORNELL, Martin. 2010. The Truth About the Origins of IPA. [online]. [cit. 2022-08-04]. URL:<https://beerconnoisseur.com/articles/truth-about-origins-ipa>
  2. OAKLEY, Malcolm. 2014. History of Bow Brewery. [online]. [cit. 2022-08-04]. URL:<https://www.eastlondonhistory.co.uk/history-bow-brewery/>