Don’t worry, beer happy

Existuje pár vzácnych chvíľ, ktoré nám otočia život o 180°, zmenia ho a ukážu nám cestu. A už nič nie je ako predtým.

Jedna z tých vecí sa stala vtedy, keď sa mi do ruky dostala audio kazeta so slovami: „Tu máš, vypočuj si to.“ Bola to jazzová nahrávka Garyho Burtona. S tou nahrávkou som sa popravde pasoval po svojom. Bojoval som s ňou, prehrával som ju a potom vypol. Vracal som sa k nej zas a zas. Snažil som sa tej hudbe porozumieť a robím to až do teraz. Nešlo to ako po masle, prinútil som sa, ale nakoniec som sa do tej hudby zamiloval. Páči sa mi na nej vášeň a cit, načasovanie, dokonalé ovládanie hudobného nástroja umelcom a neskutočné majstrovstvo improvizácie. Tá hudba lieči rany.

Louis Armstrong v 1953. Zdroj: Wikipedia.

„Všetci sme jazzmani“

Jazz nie je iba hudba. Je to životný postoj, filozofia, túžba spraviť to čo najlepšie. Je to improvizačné spájanie nemožných vecí s možnými. Je to ako prvý „kyseláč,“ z ktorého som sa napil a povedal som: „Kyslé pivo piť nebudem,“ potom som si ho zamiloval a nedám naň dopustiť.

Viete akému sviatočnému dňu je venovaný 30. apríl? Tento deň patrí Medzinárodnemu dňu jazzu!   „Medzinárodný deň jazzu spája komunity, školy, umelcov, historikov, akademikov a jazzových nadšencov z celého sveta, aby oslávili a dozvedeli sa o džeze a jeho koreňoch, budúcnosti a vplyve.“