Medzinárodný deň piva

O nás Slovákoch sa hovorí, že si vždy nájdeme dôvod na oslavu. Oslavujeme narodeniny, meniny, výročia, stretnutia, odchody aj rozlúčky. Dôvodom na oslavu môže byť aj deň v týždni ako pondelok, utorok, streda, či štvrtok, piatok, sobota aj nedeľa.

Prvý augustový piatok pripadá úžasnému dňu ktorý je oslavou úžasného nápoja, piva. Tento deň sa nazýva Medzinárodný deň piva alebo International Beer Day (IBD).

Tradícia spomínaného dňa nie je až taká stará ako by mnohí očakávali. Jej vznik sa datuje do roku 2007 Santa Cruz v Kalifornii a založil ju Jesse Avshalomov. Medzinárodný deň piva sa od svojho vzniku rozrástol z malej lokalizovanej akcie na západe USA na celosvetovú oslavu, ktorá zahŕňa 6 kontinentov.  Medzinárodný deň piva má konkrétne tri deklarované účely:

  1. Stretnúť sa s priateľmi a vychutnať si chuť piva. 
  2. Na oslavu osôb zodpovedných za varenie a podávanie piva.
  3. Spojiť svet pod vlajkou piva oslavou pív všetkých národov spoločne v jeden deň.

Nie je to úžasné, krásne a bláznivé? Áno je! Je to tak šialené ako keď anglickí fanúšikovia futbalu spoločne spievajú pri futbalových zápasoch:

Don't take me home, 
Please don't take me home, 
I just don't wanna go to work, 
I wanna stay here and drink all the beer, 
Please don't, 
Please don't take me home...

Aj my by sme sa mali pripojiť, každý pozdvihnúť krígeľ alebo korbel a každý po svojom povedať alebo zaspievať:

Neberte ma domov, 
prosím, neberte ma domov, 
ja len nechcem ísť do práce, 
chcem tu zostať a vypiť všetko pivo, 
prosím nie, 
prosím, neberte ma domov ...

Zdroje:

WIKIPEDIA. Ilustračný obrázok: Oktoberfest in Villa General BelgranoCórdoba, Argentina.. Umelec: EmiRevolucionario. [online]. [cit. 2021-08-06]. URL:<https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Oktoberfest_VGBelgrano.jpg>

WIKIPEDIA. International Beer Day. [online]. [cit. 2021-08-06]. URL:<https://en.wikipedia.org/wiki/International_Beer_Day>