Novoročné predsavzatie? Chcem chodiť minimálne dva krát do týždňa s priateľmi na pivo

„Zlí majú len spolupáchateľov, zmyselní majú len spoločníkov v zhýralosti, sebahľadači majú len spoločníkov, politici majú len svoje frakcie, všeobecnosť nečinných mužov má len súvislosti, kniežatá majú len dvoranov, iba cnostní muži majú priateľov.“

Voltaire

Ak existuje dobrá výhovorka podložená vedeckou štúdiou na to, aby vás manželka, či priateľka pustila na pivo tak je to určite táto:

Muži potrebujú piť s priateľmi dvakrát týždenne, aby zostali zdraví

Štúdia vedená Robinom Dunbarom, psychológom a riaditeľom výskumnej skupiny sociálnej a evolučnej neurovedy na Oxfordskej univerzite, zistila, že muži sa musia stretávať s priateľmi nielen raz, ale dvakrát týždenne, aby mohli naplno využívať výhody mužského priateľstva.

„Väzby sa dajú vytvárať prostredníctvom rôznych aktivít od tímových športov po mužské žartovanie – alebo jednoducho pri poháriku s kamarátmi v piatok večer,“ hovorí Dunbar. „Kľúčom k udržaniu pevných priateľstiev je však stretávať sa dvakrát týždenne a robiť veci so štyrmi ľuďmi, ktorí sú vám najbližší.“

Podľa štúdie muži, ktorí udržiavajú sociálne skupiny, menej často trpia depresiou spôsobenou obavami o peniaze a neistotou zamestnania. Dokonca sú schopní rýchlejšie sa zotaviť z chorôb ako tí, ktorí majú menší sociálny kontakt.

Výhody silného mužského priateľstva zahŕňa silnejší imunitný systém, uvoľňovanie endorfínov, celkové zníženie úrovne úzkosti a (zrejme) ešte vyššiu úroveň štedrosti, píše Health Spirit Body.

Rovnaká štúdia ukazuje, že väčšina mužov má oveľa menej času na utužovanie priateľských zväzkov, ako potrebujú, pričom 40 % mužov dokáže urobiť z „chlapskej noci“ iba týždennú záležitosť.

Dunbar naznačuje, že napriek tomu, že 20 % svojho dňa strávia interakciou inými prostriedkami, muži sa musia stretnúť tvárou v tvár, aby si udržali svoje priateľstvá a vypiť pár studených pív je dokonalý spôsob, ako to dosiahnuť.

Zdroje:

Vaibhav Sharan. Ilustračný obrázok: Friends. [online]. [cit. 2021-10-25]. URL:<https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Friends_.jpg>