Pivo pred vínom

„Víno po pive ti môžem odporučiť, ale pivo po víne, to robí len prasa.“

Johann Wolfgang von Goethe

Tento výrok slávneho Goetheho je starý približne 220 rokov. Vedel autor čo vyslovil?

Johann Wolfgang Goethe, 1779.
Maliar: Georg Oswald May (1738-1816). Zdroj:
Wikipedia.

Johann Wolfgang Goethe (*1749 – †1832)  bol nemecký básnik, dramatik, humanista, vedec, politik a mysliteľ. Je považovaný za jedného z najdôležitejších tvorcov nemeckej poézie.

Od mladého detstva miloval, príbehy, čítal knihy, ovládal gréčtinu, latinčinu, francúzštinu, taliančinu, učil sa aj po hebrejsky a anglicky. Bol šikovný a mal bystrý úsudok. Študoval právo najskôr v Lipsku, neskôr v Štrasburgu kde stretol Herdera a ten ho priviedol k štúdiu Shakespeara a k ľudovej slovesnosti. Pracoval ako advokát na ríšskom súde v nemeckom meste Wetzlar. Po krátkom čase sa tejto práce nabažil a začal sa venovať výhradne literárnej tvorbe. Goethe sa venoval aj botanike, mineralógii a fyzike. Zaujímala ho tiež anatómia, v roku 1784 objavil medzičeľustnú kosť. Hodnota Goetheho IQ bola výnimočná. Pohybovala sa medzi 210 až 240 bodmi. Na sklonku života sa ako 73 ročný starec zamiloval do 17 ročnej Ulriky von Levetzow. Stretli sa v kúpeľoch v Mariánskych Lázňach. Požiadal ju o ruku. Rodičia jeho vyvolenej boli citmi starého pána zdesení. Ponuku na sobáš musela Ulrika odmietnuť. Dozvedáme sa to v liste, ktorý vyzeral, akoby bol zmáčaný slzami. O nej sa vie len toľko, že zomrela osamotená ako deväťdesiatšesťročná.

Ilustračný obrázok: Spiaci starý muž a dievča.
Maliar: Michiel Sweerts (1618 – 1664). Zdroj:
Wikipedia.

Alkoholová opica (slovensky), kocovina (česky),  alcohol hangover (anglicky), je pocit celkového utrpenia dňa po silnom pití alkoholických nápojov, ktorý sa vyznačuje niekoľkými príznakmi vrátane bolesti hlavy, únavy, problémov s koncentráciou, smädu, závratov, nevoľnosti, kognitívnych porúch a zmien nálady.

Ako je to s pravdivosťou jeho výroku o pive a víne tak na to sa pozreli britskí a nemeckí vedci, ktorí v starostlivo kontrolovaných laboratórnych podmienkach spojili 90 dobrovoľníkov s pivom a vínom, aby raz a navždy zistili, či opica zhoršuje poradím, v ktorom sa podávajú nápoje.

„Každý vie, ako sa hovorí:“ pivo pred vínom a budete sa cítiť dobre; víno pred pivom a budete sa cítiť divne, “povedal Kai Hensel, klinický pracovník z Cambridgeskej univerzity. „Mysleli sme si, že v tom niečo musí byť, ako to môžeme otestovať?“

Dobrovoľníci vo veku od 19 do 40 rokov dostali štandardizované jedlo prispôsobené ich individuálnym energetickým požiadavkám a potom sa rozdelili do troch skupín. Prvý vypil asi dva a pol litra ležiaka a potom štyri veľké poháre bieleho vína. Druhá skupina mala rovnaké nápoje, ale v opačnom poradí. Tretia skupina mala iba pivo alebo víno až do rovnakej koncentrácie alkoholu v dychu. Každý vypil až 0,11%, takže mal vo svojich systémoch rovnakú hladinu alkoholu.

Vedci monitorovali pijanov počas celej relácie a pýtali sa ich, ako sa cítia opití. Pred spaním dostal každý pohár vody, pričom veľkosť závisel od jeho telesnej hmotnosti. Po noci strávenej pod lekárskym dohľadom sa účastníkov s kŕčovými hlavami pýtali na ich kocovinu a vyhodnotili ich na stupnici akútnej kocoviny, ktorá hodnotí faktory ako smäd, únava, bolesti hlavy, závraty, nevoľnosť, bolesť žalúdka, rýchly srdcový tep a strata chuť do jedla

O týždeň neskôr sa dobrovoľníci vrátili a urobili všetko znova. Tentoraz tí, ktorí pri prvej návšteve pili pivo pred vínom, začali na víne a naopak. Tí, ktorí boli v kontrolných skupinách, sa tiež vymenili, takže pijanci piva mali víno pri druhej návšteve a pijani vína mali pivo. Pivo daroval Carlsberg, ktorý sa do štúdie inak nezapájal.

Účastníci si prezreli bohatý zoznam symptómov kocoviny a asi každý desiaty zvracal. Výsledky publikované v časopise American Journal of Clinical Nutrition však ukázali, že konzumované nápoje nemali žiadny vplyv na „intenzitu opice“.

„Odhalili sme príslovie, že to nie je pravda,“ povedal Hensel. „Budeš rovnaký bez ohľadu na to, v akom poradí piješ tieto nápoje.“ Zdôraznil, že štúdia porovnáva iba pivo s bielym vínom a nezahŕňa červené víno, destiláty ani tmavé pivá.

„Pravdou je, že nadmerné pitie akéhokoľvek alkoholického nápoja pravdepodobne spôsobí opicu,“ povedal Jöran Köchling, prvý autor štúdie z Witten/Herdecke University v Nemecku. „Jediný spoľahlivý spôsob, ako predpovedať, ako sa druhý deň budeš cítiť mizerne, je to, ako sa budeš cítiť opitý a či si chorý.“

Psychológ Richard Stephens z Keele University, ktorý študoval opicu, uviedol, že zistenie nebolo žiadnym prekvapením. „Opice sú väčšinou obmedzené na množstvo, ktoré vypijete,“ povedal. „Existuje však nejaký výskum, že tmavšie nápoje spôsobujú závažnejšie opice, pretože obsahujú zlúčeniny nazývané kongenéry.“ Dodávajú chuť a charakter, ale predpokladá sa, že môžu mať nepríjemné vedľajšie účinky. “ Povedal, že opica sa javí ako nešťastná kombinácia zápalu, dehydratácie a nízkej hladiny cukru v krvi.

Hensel, pediater a genetik, uviedol, že cieľom štúdie je ukázať, ako rigorózna veda môže poskytnúť konkrétnu odpoveď na konkrétnu, ak vtipnú otázku. „Chceli sme urobiť sofistikovaný gag, ktorý sa teraz dostal cez vrchol,“ povedal.

Ako sa vyliečiť z opice?

Charakteristika opice môže závisieť od typu konzumovaného alkoholického nápoja a od množstva, ktoré človek vypije. Opica zvyčajne začína niekoľko hodín po ukončení pitia, keď u človeka klesá koncentrácia alkoholu v krvi (KAK). Príznaky zvyčajne vrcholia v čase, keď je KAK nulový, a potom môžu pokračovať až 24 hodín.

Možné faktory prispievajúce k opici:

Priame účinky alkoholu

  • dehydratácia
  • nerovnováha elektrolitov
  • poruchy gastrointestinálneho traktu
  • Nízka hladina cukru v krvi
  • Poruchy spánku a biologického rytmu

Ako často pijete alkohol

Metabolizmus alkoholu

Nealkoholické efekty:

  • Zlúčeniny iné ako alkohol v nápojoch, najmä metanol
  • Užívanie iných liekov, najmä nikotínu
  • Typ osobnosti
  • Rodinná anamnéza alkoholizmu
Portrét „Kocovina“ Maliar: Henri de Toulouse-Lautrec (1864 – 1901). Zdroj: Wikipedia.

Je popísaných mnoho spôsobov liečby, ktoré majú zabrániť opici skrátiť jej trvanie a znížiť závažnosť jej symptómov, vrátane nespočetných ľudových prostriedkov a odporúčaní. 

Pozornosť na množstvo a kvalitu konzumovaného alkoholu môže mať významný vplyv na prevenciu opice. K symptómom opice dochádza menej často, ak človek pije iba malé, netoxické množstvá. Dokonca aj medzi ľuďmi, ktorí pijú intoxikáciu, sa zdá, že tí, ktorí konzumujú nižšie množstvo alkoholu, majú menšiu pravdepodobnosť vzniku kocoviny než tí, ktorí pijú vyššie množstvá. Opica nebola spojená s pitím nápojov s nízkym obsahom alkoholu alebo s pitím nealkoholických nápojov.

Druh konzumovaného alkoholu môže mať tiež významný vplyv na zníženie opice. Alkoholické nápoje, ktoré obsahujú málo kongenérov (napr. čistý etanol, vodka a gin), sú spojené s nižším výskytom opice ako nápoje, ktoré obsahujú množstvo kongenérov (napr. brandy, whisky a červené víno).

Iné intervencie môžu znížiť intenzitu opice ale neboli systematicky študované. Udáva sa, že konzumácia ovocia, ovocných štiav alebo iných potravín obsahujúcich fruktózu napríklad znižuje intenzitu opice. Nevkusné potraviny obsahujúce komplexné sacharidy, ako sú toasty alebo krekry, môžu pôsobiť proti nízkym hladinám cukru v krvi u ľudí s hypoglykémiou a môžu zmierniť nevoľnosť. Dostatočný spánok môže navyše zmierniť únavu spojenú s nedostatkom spánku a pitie nealkoholických nápojov počas konzumácie alkoholu a po ňom môže znížiť dehydratáciu spôsobenú alkoholom.

Niektoré lieky môžu poskytnúť symptomatickú úľavu od symptómov kocoviny. Antacidá môžu napríklad zmierniť nevoľnosť a zápal žalúdka. Aspirín a iné nesteroidné protizápalové lieky (napr. Ibuprofen alebo naproxén) môžu zmierniť bolesti hlavy a svalov súvisiace s opicou, ale majú byť používané opatrne, najmä ak sú prítomné bolesti v hornej časti brucha alebo nevoľnosť. Protizápalové lieky samy osebe dráždia žalúdok a budú kombinovať alkoholom vyvolanú gastritídu. Napriek tomu, že acetaminofén je bežnou alternatívou k aspirínu, v období opice sa jeho použitiu treba vyhnúť, pretože metabolizmus alkoholu zvyšuje toxicitu acetaminofénu pre pečeň.

Propranolol, beta-adrenergický antagonista používaný na liečbu vysokého krvného tlaku a migrénových bolestí hlavy, znižuje sympatickú hyperaktivitu AW; malá, dvojito zaslepená, placebom kontrolovaná štúdia však nezistila, že by propranolol bol účinný pri znižovaní symptómov kocoviny vrátane bolesti hlavy. Antagonisty receptora serotonínu ako je ondansetron a tropisetron, sú antiemetiká (tj. Kontrolujú nauzeu a vracanie) a blokujú určité účinky alkoholu; malá klinická štúdia však nepreukázala účinnosť pri zmierňovaní kocovin. Kofeín (často používaný ako káva) sa bežne používa na boj proti únave a malátnosti spojenej s opicou. Aj keď tejto tradičnej praxi chýba vedecká podpora, William Hickey, citovaný na začiatku tohto článku, napísal, že „veľmi silná káva dokázala nekonečný prospech.“

Opätovné podanie alkoholu v zmysle príslovia „klin sa klinom vyzbíja“ údajne pomáha, ale ľudia s opicou by sa mali ďalšiemu požívaniu alkoholu vyhýbať. Dodatočné pitie len zvýši existujúcu toxicitu alkoholu konzumovaného počas predchádzajúceho záchvatu a môže zvýšiť pravdepodobnosť ešte väčšieho pitia.

Opicu možno zmierniť zmenou rýchlosti metabolizmu alkoholu a uľahčením eliminácie acetaldehydu ovplyvnením aktivity enzýmov alkoholdehydrogenázy (ADH) a/alebo aldehyddehydrogenázy (ALDH).

Metabolizmus nápojového alkoholu (tj. Etanolu) cestou alkoholdehydrogenázy (ADH).
POZNÁMKA: ADH = alkoholdehydrogenáza;  ALDH = aldehyddehydrogenáza; 
NAD = nikotínamidadeníndinukleotid; NADH = znížený NAD.

Počas metabolizmu sa etanolu rozkladá buď oxidačnou alebo neoxidačnou cestou. Počas oxidačného metabolizmu alkoholu na acetát sa etanol premieňa na acetaldehyd pečeňovou alkoholovou dehydrogenázou (ADH). Nikotínamidadeníndinukleotid (NAD ) slúži ako medziľahlý nosič elektrónov pre ADH a redukuje sa na redukovaný nikotínamidadeníndinukleotid (NADH). Zvýšenie NADH spôsobuje oxidačný stres v pečeni, ktorý tiež prispieva k symptómom prejavujúcim sa vo fáze opice. Nahromadený acetaldehyd je pripisovaný hlavnému príčinnému faktoru opice. Alely ADH a ALDH tvoria genetický základ pre prejav opice. Genetický účinok je prevažne vidieť medzi rasovými populácie. Tieto isozymy ADH a ALDH majú rôznu afinitu k ich substrátu, a tým aj genetická výbava hrá hlavnú úlohu v určení rýchlosti, pri ktorej sa jednotlivé odstránenie etanolu zo systému.

Niekoľko prírodných zlúčenín, ako je 6-gingerol, dehydroevodiamine, ginsenosideslinolenové kyseliny  okrem mnohých ďalších boli odporúčané ako liek na opicu. Vedci skúmali a identifikovali prírodné zložky (ako sú polyfenoly) z rôznych potravinových zdrojov, ako sú ovocie, huby a bylinky, na zmiernenie symptómov kocoviny. Uvádza sa, že tieto prírodné zdroje potravy účinne fungujú tak, že vykazujú pozitívne účinky na pečeňové enzýmy, tj buď zvýšením aktivity ALDH a/alebo ADH, a tým pomáhajú pri odstraňovaní aldehydu a alkoholu zo systému. 

Problematika neúmerného pitia alkoholu a následná liečba stavu po opití je nepríjemnou vecou. Ako vidíte najlepším liekom ako sa vyhnúť tomuto nepríjemnému stavu je vyvarovať sa pitiu alkoholu.


Zdroje:

Johann Heinrich Wilhelm Tischbein. Ilustračný obrázok: Goethe in the Roman Campagna. [online]. [cit. 2021-10-01]. URL:<https://en.wikipedia.org/wiki/File:Johann_Heinrich_Wilhelm_Tischbein_-Goethe_in_the_Roman_Campagna-_Google_Art_Project.jpg>

SAMPLE, IAN. 2019. Beer before wine not fine, scientists find after vomit-filled tests. 2019. [online]. [cit. 2021-10-01]. URL:<https://www.theguardian.com/society/2019/feb/08/beer-before-wine-not-fine-scientists-find-after-vomit-filled-tests>

VERSTER, Joris C. Utrecht University. Utrecht Institute for Pharmaceutical Sciences. Division of Pharmacology Utrecht. [online]. [cit. 2021-10-11]. URL:<https://www.ingentaconnect.com/content/ben/cdar/2012/00000005/00000001/art00001#>

Shraddha Srinivasan, Kriti Kumari Dubey, Rekha S. Singhal. 2019. Influence of food commodities on hangover based on alcohol dehydrogenase and aldehyde dehydrogenase activities. Current Research in Food Science. Volume 1. 2019. Pages 8-16. ISSN 2665-9271. URL:<https://doi.org/10.1016/j.crfs.2019.09.001>

Swift R, Davidson D. Alcohol hangover: mechanisms and mediators. Alcohol Health Res World. 1998;22(1):54-60. URL:<https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6761819/>