Príbeh piva Pumpkin ale

Nachádzame sa v rokoch 1601 až 1700 a od objavenia Ameriky Krištofom Kolombom uplynulo už viac než 100 rokov. Týždeň čo týždeň lode dopravia do zasľúbenej zeme stovky nových obyvateľov. So sebou si prinášajú len veci potrebné na založenie domova. Nová nádej, nový začiatok a lepší život – to je všetko po čom túžia.

Začlenenie sa do pôvodnej kultúry kontinentu prebiehalo aj prostredníctvom kulinárskych možností. Od kukurice, zemiakov až po tekvicu. Všadeprítomné plody zeme so sebou prinášali rôzne variácie jedál. Práve tekvica sa stala obľúbenou zeleninou prišlých Európanov. Rástla všade, ktokoľvek si ju mohol nazbierať a pripraviť si ju v rôznych formách ako polievku, prílohovú zeleninu, hlavný bezmäsitý pokrm, či vo forme koláča alebo nápoja. V rámci sezónnosti sa tekvica používala do všetkého.

Pôvodný obyvatelia Európy, novodobý Američania, si so sebou samozrejme priniesli aj určité zvyky. A tie súvisia aj s najúspešnejším nápojom ľudí – s pivom. Zdroje jačmeňa, pšenice a ovsa však boli na tomto svetadieli obmedzené. Tieto zásoby potravy boli primárne určené ako hlavná surovina na výrobu chleba, varenie, pečenie, kŕmne účely dobytka a príležitostne aj na výrobu nápojov. Je to obdobie, kedy ľudia ešte nepoznali význam slova škroby, nenasýtené mastné kyseliny, vitamíny, minerály a stopové prvky. Doba, kedy sa sa pôvodné suroviny nahrádzali náhražkami a chmelilo sa brečtanom, smrekom a inými bylinami. Jednou z náhrad za jačmenný slad sa stala tekvica.

Úloha tekvice pri varení piva ako prostriedku všeobecnej výživy, bola skutočne kľúčovým predmetom satirickej piesne, ktorá sa stala známou ako „prvá americká ľudová pieseň“ – prvýkrát bola napísaná ešte v roku 1643, ale znovu ju objavili zberatelia ľudových piesní v 18. až 19. storočí:

„Instead of pottage and puddings and custards and pies.
Our pumpkins and parsnips are common supplies.
We have pumpkin at morning and pumpkin at noon.
If it was not for pumpkins we should be undone …
Hey down, down, hey down derry down….
If barley be wanting to make into malt.
We must be contented and think it no fault.
For we can make liquor, to sweeten our lips,
of pumpkins and parsnips and walnut-tree chips… “

„Namiesto hrnčeka a pudingov a krémov a koláčov.
Naše tekvice a paštrnák sú bežné zásoby.
Ráno máme tekvicu a napoludnie tekvicu.
Keby to nebolo pre tekvice, boli by sme neúplný …
Hej dole, dole, hej dole vyschni….
Ak sa jačmeň prerobí na slad.
Musíme byť spokojní a myslieť si, že to nie je chyba.
Lebo môžeme urobiť likér, na osladenie pier,
z tekvíc a paštrnáka a orechových lupienkov… “

V priebehu 18. storočia sa stala výroba tekvicového piva, ktorého základom je práve tekvica, jedným z najčastejšie citovaných receptov (1771). Jeho popularita začala klesať začiatkom 19. storočia, keď sa na samotnú tekvicu začalo pozerať ako na niečo kuriózne a rustikálne a prístup ku kvalitným sladom sa stal bežným javom.

Tekvica sa znovuobjavila ako prísada do piva po koloniálnom obrodení v 40. rokoch 18. storočia – tentoraz ako ochucovadlo. Narozdiel od pôvodného tekvicového piva, však nikdy nezískala naspäť svoje predchádzajúce plnohodnotné zastúpenie.

Moderné tekvicové pivá majú skôr tendenciu usilovať sa o „tekvicovú príchuť v pohári“ namiesto typicky „tekvici v pohári,“ , pričom korenie ako muškátový oriešok a klinčeky sú veľmi časté prísady.

Kto oživil tekvicové pivo? Česť patrí americkému pivovaru Buffalo Bill, ktorý od konca 80. rokov vyrába svoje vlastné originálne americké tekvicové pivo a ako inšpiráciu použil jeden zo zachovalých receptov prvého prezidenta USA Georga Washingtona a ním sme sa nechali inšpirovať aj my.

Zdroje:

WILLIAM BOSTWICK. 2015. Wanted: Like It Or Not, Pumpkin Beer Is A Historic American Tradition. 2015. [online]. [cit. 2020-11-14]. URL: <https://www.foodrepublic.com/2015/10/19/like-it-or-not-pumpkin-beer-is-a-historic-american-tradition/>

JOSH WEIKER. 2020. Wanted: The Origins of Pumpkin Beer. 2020. [online]. [cit. 2020-11-14]. URL: <https://beerconnoisseur.com/articles/origins-pumpkin-beer>

LISA GRIMM. 2011. Wanted: Pumpkin Beer History: Colonial Necessity to Seasonal Treat. 2011. [online]. [cit. 2020-11-14]. URL: <https://drinks.seriouseats.com/2011/09/pumpkin-beers-colonial-necessity-to-seasonal-treat-beer-history-brewing.html>

NICKOLAUS HINES. 2019. Wanted: Pumpkin beer is the most American of all beers. Time to give it some respect. 2019. [online]. [cit. 2020-11-14]. URL: <https://matadornetwork.com/read/pumpkin-beer-american-history/>